Ciekawostki dotyczące ptaków

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można dodatkowo w północnym regionie Azji, a także Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy bądź też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

ptaki ciekawostki

Jest to ptak popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na obszarze całego kontynentu. Pomimo, że niejednokrotnie za takiego bierze się strzyżyka, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dość dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Czytaj dalej Ciekawostki dotyczące ptaków