Przeciętna długość życia ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu rejonach Polski występuje jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na terenach prawie całej Europy. Szczególnie natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę zobaczyć można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

W ostatnich latach można zaobserwować duży spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na obszarze Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w niesamowitym, niebiesko rdzawym kolorze.

życie ptaków

Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest też w szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych można zobaczyć na piórach ciemną plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest najczęściej większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *